Биодиверзитет на угроженом подручју Јадра


Биолошки факултет, у сарадњи са пет реномираних високошколских и научних институција у Србији, реализовао је једнократна теренска истраживања током јуна и јула 2020. године на ширем подручју планираног рудника јадарита „Јадар“. Подаци прикупљени овим истраживањима, заједно са подацима из ранијих истраживања и из база података Биолошког факултета и Завода за заштиту природе Србије, искоришћени су за израду извештаја о стању биодиверзитета на овом подручју.

За израду овог извештаја — „Завршни извештај о прегледу утицаја пројекта експлоатације и прераде минерала јадарита „Јадар“ на стање биодиверзитета и развој мера за смањење и ублажавање последица“— Биолошки факултет је био ангажован од стране СГС Београд (SGS Beograd), а за потребе компаније Рио Сава (Rio Sava Exploration д.о.о. Београд).

Извештај је био пословна тајна, тако да су јавности били доступни само његови делови који су презентовани у оквиру научно-стручног скупа „Пројекат „Јадар“ - шта је познато?“, одржаног 6. и 7. маја 2021. године у организацији Српске академије наука и уметности (САНУ)..

Биолошки факултет је 31. 10. 2024. године добио сагласност за достављање/објављивање Извештаја и праћених докумената, тако да је сада комплетан Завршни извештај доступан преко сајта факултета.

Главни закључци из извештаја су:

1. Утицај рудника на биолошку разноврсност:

Отварање рудника у долини Јадра довело би до озбиљне деградације тог подручја. Биолошка разноврсност би била драстично угрожена, а последице би могле бити неповратне. Дугорочно, штета на природи била би значајна.

2. Mере за ублажавање негативних последица:

Предложене мере за смањење штете су веома ограничене и несигурне. Њихово дејство, посебно у дужем временском периоду, остаје потпуно неизвесно.

3. Оптимална превентивна мера за заштиту живота на подручју:

Из перспективе очувања природе, најбоља превентивна мера била би потпуно одустајање од плана експлоатације јадарита. Ово је због неповратних промена које би настале у екосистемима долине Јадра.

4. Ако се не одустане од експлоатације руде:

Ако се одлучи да се рудник ипак отвори, биће потребне ригорозне мере заштите природних станишта и угрожених врста. Међутим, ове мере могу само делимично смањити штету, и то у веома ограниченом временском периоду.


Више о овој теми:

Завршни извештај

Рад објављен у зборнику САНУ

https://www.insajder.net/teme/profesori-bioloskog-fakulteta-za-insajder-otvaranje-rudnika-u-jadru-nanelo-bi-ogromnu-stetu-po-biodiverzitet-i-prirodu-od-eksploatacije-treba-odustati